Tohumların Bilgeliği: Tohum Topu Yapımı

selen

Sistemin bizim çeşitliliğimizi azaltmaya çalıştığı günümüzde; kültürel, etnik ve bireysel yaşantılarımızda hissettiğimiz ve unutmaya başladığımız kıymetlerin tükenişini, sofralarımızda ve damak tadımızda da deneyimliyoruz. Besin değeri düşen gıdaların kökenine indiğimizde, tohum çeşitliliği açısından da önemli kayıplar verdiğimizi görüyoruz.

TOHUMEvrende var olan her şey birbiri ile bağlantı içindedir. Belki de yeryüzüne bizi bağlayan, bizi biz yapan tohumlar azaldığı içindir ki kentlerde, küresel dünyada yaşamlarımız birbirine benziyor. Hikayelerimiz ve kültürel çeşitliliklerimiz, tek tip tarım modeli ve çok uluslu şirketlerin baskıları ile azalıyor.

Halbuki tohum bilgelik sembolüdür. Her bir türün biricik tohumu, genetik hafızasında yüzyılların emeklerini ve var oluş hikayesini taşır. Biyoçeşitlilik azaldıkça, yediklerimizin besin değeri tükeniyor. ''Ne yersek oyuz''dan yola çıktığımızda, kentsel yaşamların ve tüketmeye dayalı sistemlerin bize sunduğu gri renk, besinlerimizi ve dolayısı ile zihnimizi etkiliyor.

Seeds-in-Hands

Laboratuvarlarda üretilen, dıştan sağlıklı görünen, aynı boy, aynı renk ile asker gibi dizilmiş sebze ve meyvelerin hegemonyası, küçük çiftçileri piyasa şartlarının ağırlığı altında bırakarak ata tohumlarını terk etmelerine neden oluyor. Yerel üreticiler, hepimizi para olarak gören, değer, kıymet bilmeyen çok uluslu aç gözlü şirketlerin politikaları altında eriyor. Bizler de, yazar kasalarda her gün yaptığımız seçimler ile bu çeşitliliğin kaybolmasına katkı sağlıyoruz. Kısaca her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu günümüzde, kendimizi ayağımızdan vurup duruyoruz.

Neyse ki, her bir yüzyılın getirdiği sosyal, ekolojik ve kültürel yüklere, ziyanlara rağmen, iyilikleri çoğaltan bir çok insan var. Tohum ve kadim bilgilerin, geleneklerin korunması ile ilgili yazılacak çok şey olsa da, bu yazının esas konusu kısa zamanda verimli sonuçlar veren, en güzel yeşil anarşizm tekniklerinden biri olan tohum topu yapımı.

TOHUM TOPU

Tohum toplarının eski kabileler tarafından da kulanıldığına dair bilgiler tartışılsa da, Masanobu Fukuoka (https://tr.wikipedia.org/wiki/Masanobu_Fukuoka80) sayesinde yayılmış ve uygulanan bir yöntemdir. Fukuoka'nın deyişi ile her tohum topu küçük bir evrendir. Özellikle işgücü ve zaman tasarrufu sağlayan hızlı bir yöntem olduğu için kurak, yıpranmış toprakların rehabilitasyonunda tercih edilir. Toprağın sürülmesine gerek olmadan yapılır. Tohumlarınızı, tohum ile beslenen kuş ve diğer türlerden koruyan bir tekniktir. Ayrıca çocuklar ile beraber de yapılabilen, keyifli bir aktivitedir.

  • 1 ölçü tohum
  • 5 ölçü toprak ve kompost karışımı
  • 2 ölçü su
  • imagesTüm malzemeler bir leğene konulur. Su azar azar eklenerek yoğurulur. İçerik birbirine iyice karışınca, küçük toplar hazırlanır. En az 24 saat güneşte bekletilir. Toplar kuruduktan sonra park, bahçe ve boş arsalara yağmurlardan önce fırlatılır. Topların içindeki tohumlar, ilk yağmurlara kadar uyurlar. Yağmur ile birlikte bir tohumun ihtiyaç duyduğu su, toprak ve kompost çözünür ve yaşam başlar.

images (1)

  • Tohum Topu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler:
  • Tohumların boyutuna göre toplar yapmak önemli.  Ağaç tohumları için daha büyük tohum topları yapılırken, yonca ve çiçekler için küçük toplar yapılır.
  • Birlikte ekilecek tohumların, metrekare başına eşit dağılmasına yönelik bir tasarım yapmak lazım.
  • Kili  çok fazla olursa, güneşte toplar erkenden çatlar.
  • Kili az olursa, karışım top halini almaz.

Önerilen tohumlar: Baklagil tohumları: Bakla, Yonca, Fiğ, fasulye gibi bitkiler, toprağa azot kazandırdığı için yıpranmış toprakların rehabilitasyonunda sıkça kullanılır.

Tohumların yayılmasında aktif çalışan arıların ve kuşların sevdiği çiçekler ve bitkilerden de tohum topları yapabilirsiniz.

Tohum topları sayesinde, şehirlerde sıkışmış boş arsaların yeşillenmesi, kurda kuşa da gıda olması ve biyoçeşitliliğin artmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca yeniden ormanlaştırma, yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarında oldukça faydalıdırlar. Hatta çok büyük arazilerin ağaçlandırılmasında uçaktan tohum bombası şeklinde fırlatılarak kullanıldığı bile olmuştur!

Birlikte büyüyelim, iyilikleri, ata tohumları beraber çoğaltalım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *