Kendin Yap: Narenciye Enzimi

c688b32aca9b12cea7c5347fb5f92a9c

Ayn-ı Şifa ekibi olarak, bedenimiz için doğaya uyumlu ürünler üretmek ve tüketmek  kadar evde kullandığımız temizlik malzemelerinin de zehirsiz olmasını önemsiyoruz. Yine de bu bir süreç gerektiriyor, temizlik anlayışımızın değişmesi zaman alıyor.

Olabildiğince az çöp üretmek istiyoruz. Bu nedenle Datça’da kendi mutfak atıklarımızdan kompost yapıyoruz. Bahçemizde güzel limon ve portakal ağaçları var. Fakat limon ve portakal kabuklarının komposta konulması önerilmediği için hem atıklarımızı değerlendirmek hem de zararsız bir temizlik malzemesi yapmak amacıyla narenciye kabuklarından citrus enzimi yaptık.

Temizlik için kullanılabilecek meyve enzimleri hazırlarken daha çok ananas, papaya veya kivi kabuğu öneriliyor. Biz bu meyveleri çok kullanmadığımız için narenciye kabuklarını değerlendirebileceğimiz bir çeşit temizlik sirkesi yaptık.

Tarif:

1lt su

7 çorba kaşığı pekmez

2 fincan portakal ve limon kabuğu

1 çorba kaşığı maya

1 kavanoz

Narenciye kabuklarını kavanoza doldurduktan sonra yaklaşık 30 derecede  klorsuz suyu kavanoza ekliyoruz. Maya ve pekmezi de bu aşamada ekleyip, iyice  karıştırıp kapağını kapatıyoruz kavanozun. Fermantasyon ilk 24 saat içinde başlıyor, ilk beş gün bu işlemi hızlandırmak için günde bir iki defa kavanozu karıştırıyoruz. Enzimi oluşturan mikroorganizmalar  havasız ortamda ve oda sıcaklığında üreyebiliyorlar. Bu nedenle karıştırma işlemi dışında kavanozun kapağını kapalı tutuyoruz.

Mikroorganizmalar çalışana kadar kötü bir koku oluşabiliyor ama fermentasyon  işlemi başladıktan sonra bu koku azalıyor. Yaklaşık iki hafta sonra sirke gibi  kokmaya başlayınca enzim hazır oluyor.

Bir tülbent yardımı ile sıvıyı süzüp, şişeleyip temizlik için kullanmak üzere  dolaba kaldırıyoruz ve kullanırken 1:10 oranında sulandırıyoruz.

Meyvelitepe'den alıntıdır. ''Deneyenlerin önerdiği kullanım şekli ve ölçüleri şöyle:

Bulaşık ve çamaşır için 1/4 çay fincanı (cup) enzim;

Banyo ve tuvalet temizliğinde kirleri kolayca sökmek için 10 ölçü suya 1 ölçü enzim;

Kumaş ve yer döşemelerindeki inatçı kir ve kokular için sulandırmadan;

Meyve ve sebze yıkarken 10 ölçü suya 1 ölçü enzim;

Mutfak lavaboları ve boru tıkanıklıklarında konsantre olarak veya posasıyla birlikte;

Hamam böcekleri ve karıncalara karşı sulandırılmadan (lavabo, küvet borularına dökülerek);

Yerleri silmek için 20 ölçü suya 1 ölçü enzim. '' 

Narenciye Enzimi Püresi

Kalan kabukları, yaklaşık yarım çay fincanı deniz tuzu ve bir çay fincanı karbonat ile karıştırıp robottan geçiriyoruz. Bu narenciye püresi, özellikle lavabo, ocak ve mermer olmayan zeminlerde çok güzel sonuç aldığımız bir temizlik  malzemesi oldu. Citrus enzim suyuna da bir kaç damla çay ağacı yağı ekleyip yine ahşap ve mermer olmayan zeminlerde temizlik malzemesi olarak kullanıyoruz.

Püre daha uzun dayanıyor ama enzim suyu buzdolabında en fazla iki ay dayanıyor ve sonra bozuluyor. Kötü kokmaya başladığında ömrü bitmiş oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *